"Integracja bramą do równości"
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w dniu 3 grudnia 2024 roku w Hali Widowiskowo – Sportowej MOSIR przy ul. Ks.J.Popiełuszki w Koninie odbyła się po raz dwudziesty Impreza Integracyjna pod hasłem „Integracja bramą do równości”. Głównym jej organizatorem było Stowarzyszenie Wspiera.MY przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Koninie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Autyzmem „Gepetto” w Koninie.
Impreza odbyła się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Konina oraz Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat medialny nad imprezą objął Przegląd Koniński, Zapatrzeni w Konin, Tele Wielkopolska oraz radio ESKA2.
Swoją obecnością uroczystość zaszczycili:
- Tomasz Piotr Nowak – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
- Leszek Galemba – Senator Rzeczypospolitej Polskiej ,
- Paweł Adamów – Zastępca Prezydenta Miasta Konina,
- Urszula Maciaszek – Przewodnicząca Komisji Rodziny i Spraw Społecznych,
- Piotr Czerniejewski – Wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina,
- Zenon Chojnacki - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Konina,
- Radni Miasta Konina, przedstawiciele instytucji, wydziałów Urzędu Miejskiego i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Uroczystość rozpoczęto korowodem wszystkich uczestników, którzy reprezentowali różne organizacje, fundacje i stowarzyszenia działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz szkoły i przedszkola z oddziałami integracyjnymi. Poprowadzili go m.in. poseł Tomasz Piotr Nowak, senator Leszek Galemba, z-ca Prezydenta Miasta Konina Paweł Adamów, dyrektor MOPR Małgorzata Rychlińska, radne: Katarzyna Wagner i Urszula Maciaszek, radny Piotr Czerniejewski oraz Anna Leśna-Szymańska – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Autyzmem Gepetto w Koninie.
Podczas imprezy, po raz pierwszy, wyróżniono osoby z niepełnosprawnością, które zostały nominowane do konkursu „KoniCZYNka”. Nagrody trafiły do osób, które mimo swojej niepełnosprawności i ograniczeń doskonale radzą sobie w życiu, są aktywne na płaszczyźnie zawodowej, sportowej czy kulturalnej, mają wyjątkowe osiągnięcia oraz pokonują własne bariery, wspierają innych i mogą być wzorem godnym naśladowania. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: „Mali Wielcy MY”, „Postawa godna naśladowania” oraz „Przełamywanie barier własnej niepełnosprawności”. Spośród 18 nominowanych osób z niepełnosprawnościami kapituła konkursu wyłoniła troje zwycięzców:
- Piotra Jabłońskiego ze Szkoły Podstawowej Nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi w Koninie (Mali Wielcy MY),
- Karolinę Płuciennik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie (Postawa godna naśladowania),
- Mariusza Pruskiego z Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddziału Terenowego w Koninie (Przełamywanie barier własnej niepełnosprawności).
Muzyczną gwiazdą wydarzenia była uczestniczka Eurowizji Junior Laura Bączkiewicz.
Ta niezwykła impreza była okazją do integracji i wspólnej zabawy. Wniosła dużo pozytywnej energii i radości.
Placówki działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami miały w tym dniu możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego podczas wystawy prac.
Impreza Integracyjna, pod hasłem „Integracja bramą do równości”, współfinansowana została ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Koninie, w imieniu organizatorów, składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania imprezy i sprawnego jej przebiegu, z mnóstwem atrakcji sprawiających wszystkim uczestnikom wiele radości.