Informacja dla osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą o zmianie kwot składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w 2014 r.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
12 lutego 2014

Począwszy od okresu sprawozdawczego styczeń 2014 r. ulegają zmianie kwoty – opłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą – składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, wyliczanych na podstawie art. 18 ust. 8 oraz w art. 18 a ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych, które mają wpływ na wysokość refundacji składek na ubezpieczenia społeczne dokonywanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podstawie art. 25a ust. 1, pkt 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721, z zm.).

Przepis art. 18 ust. 8 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, stanowi zadeklarowana kwota – nie niższa jednak niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

W związku z powyższym, za okres styczeń - grudzień 2014 r. kwota składek na ubezpieczenia społeczne, odpowiadająca kwocie składek należnych od 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek wynosi odpowiednio:

  • 438,73 – na ubezpieczenie emerytalne,
  • 179,81 – na ubezpieczenie rentowe.

Uwzględniając stopień niepełnosprawności Beneficjentów, refundacja składki za okres styczeń – grudzień 2014 przysługuje w wysokości:

100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, tj.: 618, 54 zł;

60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, tj.: 371,12 zł;

30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności, tj.: 185,56 zł.

Ponadto, na podstawie przepisu art. 18a ust. 1 ww. ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia. Zatem, za okres styczeń – grudzień 2014 r. kwota składek na ubezpieczenia społeczne, odpowiadająca kwocie składek należnych od 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia wynosi:

  • 98,38 – na ubezpieczenie emerytalne,
  • 40,32 – na ubezpieczenie rentowe.

Uwzględniając stopień niepełnosprawności Beneficjentów, refundacja składki za okres styczeń – grudzień 2014 (wyliczona od powyższych pomniejszonych składek) przysługuje w wysokości:

  • 100% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności, tj.: 138,70 zł;
  • 60% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, tj.:83,22zł;
  • 30% kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności, tj.: 41,61 zł.